تبلیغات
شاهوار،قاره کوچک - بررسی چرایی رأی کمتر رئیس جمهور در استان زادگاه خود


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

بررسی چرایی رأی کمتر رئیس جمهور در استان زادگاه خود

نوشته شده توسط:همایون یاقوتی
شنبه 27 خرداد 1396-01:20 ق.ظ

امروز مسؤولان پاسخ دهند که شکست حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری در استان زادگاهش به‌واسطه ناکارآمدی مسؤولان سیاسی استان سمنان یا مسائل دیگر؟

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس استان سمنان، با بررسی آمار انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم به تفکیک استان‌ها مشاهده می‌کنیم که در هشت استان، آرای رئیس‌جمهور منتخب از رقیب اصلی خود کمتر است.

از همه جالب‌تر آن که حسن روحانی در استان سمنان به‌واسطه ناکارآمدی و نگاه نامتوازن و ناعادلانه مسؤولان سیاسی‌ و در استان زادگاهش آرای کمتری نسبت به رقیب اصلی داشته که باید به جهت بازپس‌گیری آبرو، اعتبار جریان اعتدال و اصلاحات نزد مردم این استان و جلب اعتماد آن‌ها جبران مافات کرده و ذهنیت خوبی که مردم شهرستان‌های میامی، شاهرود و دامغان از هم‌استانی‌شان داشته‌ و در انتخابات دوره قبل ریاست جمهوری و نیز خبرگان رهبری بیشترین اقبال را به ایشان نشان داده‌اند، را جبران کند.

البته نه به شیوه محمدرضا خباز، استاندار سمنان که با آسمان ریسمان به هم بافتن، این شکست در استان زادگاه رئیس‌جمهور را با توهین به درک و شعور مردم پاسخ دهد.

استاندار سمنان در نشست خبری اخیر خود با اصحاب رسانه استان سمنان در خصوص چرایی تفاوت شرق و غرب استان در رأی کمتر به حسن روحانی چنین گفته است: «متأسفانه عده‌ای از حساسیت‌های منطقه‌ای سوءاستفاده می‌کنند، برخی‌ها به‌دروغ مطالب غیرواقعی به مردم می‌گویند و مداوم بر انشقاق بین شهرها می‌دمند».

با حضور در میان مردم پی به این حقیقت می‌بریم که سوءاستفاده از احساسات مردم واقعیت ندارد.

مردم شرق استان فقط احقاق حقوق خود را مطالبه می‌کنند و دیگر هیچ. نرخ بیکاری شهرستان‌های شاهرود، دامغان و میامی علی‌رغم استعدادها و ظرفیت‌ها و منابع غنی طبیعی و انسانی از سیستان و بلوچستان هم بیشتر است و این توجیه کم‌کاری مسؤولان و عدم شایستگی و کفایت مرکز استان در شکوفایی ظرفیت‌های دیگر شهرستان‌های استان است.

جای چند سؤال اساسی باقی است که مسؤولان سیاسی استان سمنان باید با سند و مدرک پاسخگو باشند:

چرا در گرمسار و سمنان همایش بیکاران را در یک ورزشگاه برگزار می‌کنید اما جرأت برگزاری این همایش را در شهرهای شاهرود، دامغان و میامی ندارید؟

سالن ورزشگاه که بماند، استادیوم 15 هزار نفری هم جوابگوی بیکاران این منطقه نیست. کافی است شما فراخوان بدهید.

آقای استاندار این تفاوت آرا ناشی از سوءاستفاده از حساسیت‌های منطقه‌ای است یا ناکارآمدی مدیریت سیاسی استان؟

چگونه پروژه ایران ترانسفو با تزریق 450 میلیارد تومانی تسهیلات دولتی بانک ملی در غرب استان راه‌اندازی می‌شود و 650 نفر را از سراسر کشور و استان‌های شمالی مشغول به کار می‌کند، آنگاه جوانان شاهرودی و میامی یا دور از خانواده در غربت یا در دیار خود بیکار و بی‌انگیزه می‌مانند؟!

پروژه‌های خودروسازی سمند که با وجود مهندسان برق، مکانیک، صنایع و رباتیک با استعداد و بیکار شاهرودی و مصوبه سفر ریاست جمهوری برای کاهش بیکاری شرق استان بوده اما با تسهیلات دولتی چند صدمیلیاردی در سمنان احداث می‌شود.

پروژه عقاب‌افشان سمنان با تسهیلات دولتی بالغ‌بر یک هزار میلیارد تومان در مرکز استان راه‌اندازی می‌شود، آن‌وقت توسط فرماندار به‌اصطلاح ویژه شاهرود کارگاه تولید سبد پلاستیکی در شاهرود راه‌اندازی می‌شود.

چرا باید اعتبارات و تسهیلات دولتی که سهمیه اشتغال بیکاران همین استان است، برای اهداف توسعه‌طلبانه و افزایش جمعیتی سمنان صرف بیکاران دیگر استان‌ها شود؟

آقای استاندار این تفاوت آرا ناشی از دروغ‌گویی و مطالب غیرواقعی است یا مدیریت تحقیرآمیز شرق استان؟

فرودگاه غیرفعال سمنان که با وجود نزدیکی به پایتخت و سه فرودگاه بین‌المللی تهران در کمتر از یک سال برای اینکه رئیس‌جمهور بتواند آن را افتتاح کند، با تخصیص اعتبارات میلیاردی استانی و ملی که هیچ توجیه اقتصادی ندارد و با تضییع بیت‌المال در این وانفسای کمبود پول و اعتبار، عملیاتی می‌کنید.

آنگاه فرودگاهی که 20 سال است مردم شهرستان‌های شاهرود، میامی و دامغان جهت جلوگیری از ضایع شدن محصولات کشاورزی و مفت‌فروشی، برای صادرات می‌خواهند را یک ریال قابل ندانسته‌اید و در مقابل کارشکنی در صدور مجوز مرز هوایی شاهرود سکوت کرده‌اید.

آیا تابه‌حال دیده‌اید که پدر یک خانواده با فرزندان خود رقابت کند؟ آری ما دیده‌ایم! در رفتار مرکز استان سمنان با دیگر شهرستان‌ها این‌گونه است.

شما استاندار کل استان هستید و نه استاندار غرب استان. آقای استاندار این تفاوت آرای انتخابات معنی‌دار است. فرافکنی نکنید.

برای مسؤولان کشوری برای وزیر کشور برای جریان اعتدال پیام دارد. ناشی از فریاد مظلومانه مردم شاهرود و میامی از زبان نماینده‌شان است.

چرا باید از نماینده رئیس‌جمهور در استان شاهد این‌گونه برخوردهای انفعالی باشیم؟ ناراحتی استاندار به‌عنوان جریان پیروز انتخابات برای ما قابل هضم نیست.

به فرودگاه شاهرود، زیرساخت توسعه صادرات کشاورزی شرق استان که مثلاً قطب کشاورزی هم هست بی‌توجهی می‌کنید. به‌راستی شاخص شفافی که بیان فرمودید، چیست؟

در جای دیگری در بحث توزیع اعتبارات برخی را به‌دروغگویی به مردم متهم می‌کنید که باید ثابت کنید و در واقع شما به درک و شعور انقلابی خطه معلمان دین و اخلاق توهین کرده‌اید.

گیریم نماینده مستقل مردم شریف شهرستان‌های شاهرود و میامی در دفاع از حقوق حقه حوزه انتخابیه خود در سفر رئیس‌جمهور به سمنان او را همراهی نکرد و اعتراض مردم را این‌گونه نشان داد و به‌زعم شما باعث این تفاوت آرا شد. اما چرا مردم نجیب شهرستان دامغان که از قضا نماینده بزرگوارشان در استقبال از رئیس‌جمهور به سمنان حضور داشت آرای کمتری به هم استانی خود دادند؟ در خود شهرستان سرخه که زادگاه رئیس‌جمهور است با بسیج تمام امکانات و لشکرکشی و مشارکت 118 درصدی باز هم آرای رقیب با چهار هزار و 291 رأی بالغ‌بر 36 درصد بوده است. آن را چگونه توجیه می‌کنید؟ این وضعیت که دیگر متأثر از دروغ‌گویی مسؤولان شرق استان نیست؟! چرا در میامی این شهرستان مظلوم با انتصاب فرماندار اصلاح‌طلب خود، تنها 20 درصد اعتماد مردم به دکتر روحانی را جلب نمودید؟ بهتر است به عملکرد خود بنگرید؟

پس نتیجه می‌گیریم این نظریه باطلی است که بنا به مواضع یک فرد در استان این نتایج حاصل‌شده باشد هر چند که اگر چنین فرضیه‌ای صحیح باشد باید به تأثیرگذاری و جایگاه رفیع آن شخص در استان آفرین گفت که چنین اثر مهمی دارد. به‌راستی چه اتفاقی روی‌داده که در شهرستان‌های شرق استان که در دوره قبل ریاست جمهوری و نیز انتخابات مجلس خبرگان رهبری اکثریت آرا را به فرزند برومند استان دکتر حسن روحانی داده‌اند این بار قطع امید نمایند. این هیچ دلیلی ندارد جز ناکارآمدی مدیران سیاسی استان که حتی الفبای سیاسی را نمی‌دانند و ادای عناصر سیاسی را درمی‌آورند.

مردم روستاهای کالپوش، طرود، بسطام، خوارتوران و شهر شاهرود در بی‌آبی مفرط به خود می‌سوزند اما بابی عرضگی مدیریت مرکز استان پروژه آب‌رسانی قطره‌ای به خاطر یک هزار و 500 متر متوقف مانده و دریغ از دغدغه و اقدام مسؤولانه شما، آقای استاندار این تفاوت آراء ناشی از سوءاستفاده از حساسیت‌های منطقه‌ای است یا ناکارآمدی مدیریت سیاسی استان؟

چگونه و بر اساس کدام شاخص شفاف، آمار بیکاری استان را هشت درصد اعلام می‌کنید لابد با میانگین نرخ بیکاری 28 درصد شرق استان و منفی 12 درصد غرب استان این نرم به‌دست‌آمده یا بنا بر سیاستی تمرکزگرایانه پس‌ازاینکه تمامی بیکاران شرق به غرب استان مهاجرت کردند این آمار کلی به دست می‌آید؟ آقای استاندار این تفاوت آراء ناشی از دروغ‌گویی به مردم است یا نگاه نامتوازن مرکز استان؟

از مصادیق نگاه نامتوازن و ناعادلانه مرکز استان همین بس که در آخرین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که در سفر اخیر وزیر امور اقتصادی و دارایی به استان برگزار شد برای شهرستان‌های شاهرود و میامی (نیمی از استان) کمتر از 200 میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شد اما در مرکز استان تنها برای توسعه دو پروژه خودروسازی، اتوبوس و مینی‌بوس سازی عقاب افشان یک هزار و 400 میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت اختصاص داده می‌شود. به‌راستی شما اقتصاد مقاومتی واقعی و بهره‌گیری از توان درونی تمام استان را معنی کردید؟ آقای استاندار این تفاوت آراء ناشی از دروغ‌گویی به مردم است یا نگاه تمرکز گرایانه؟

راستی آقای خباز از دلایل عزل استاندار قبل و جایگزینی حضرتعالی که بگذریم از وضعیت و چگونگی اختصاص اعتبارات سفر رئیس‌جمهور برایمان بگویید. با عدد و رقم، کیفیت و کمیت به مردم عزیزمان گزارش دهید؟ تا ما توزیع عادلانه اعتبارات را متوجه شدیم. آقای استاندار این تفاوت آراء ناشی از دروغ‌گویی برخی است یا نگاه نامتوازن شما؟

آیا بهتر نیست به‌صورت «صادقانه و شفاف» کل بودجه‌هایی که در همه استان هزینه شده اعلام شود و مشخص شود که در هر شهرستان چگونه و بر اساس چه شاخص شفافی چقدر اعتبار و تسهیلات دولتی (همراه با نرخ) و با چه نیاز و هدفی اختصاص یافته است؟

در جای دیگری از سخنان خود فرموده‌اید که در طول مدت صدارت خود 22 بار به شاهرود سفر کرده‌اید.

نخست جای این سؤال باقی است که چه میزان از صورت‌جلسات و وعده‌های داده‌شده در این سفرها که در رسانه‌ها و حافظه مردم نجیب شاهرود و میامی ثبت است، محقق شد و نتایج و ماحصل این تعداد سفر چه بوده است؟

راستی آقای استاندار، اگر شهرستان کاشمر در امتداد عمارت استانداری به شاهرود و میامی، نبود، معلوم هم نبود چند بار به این منطقه سفر می‌کردید و این‌گونه روغن ریخته را نذر امامزاده نمی‌کردید. شاید یک‌بار هم آب‌رسانی با تانکر را در حاشیه جاده بردسکن (خوارتوران شاهرود) به چشم نمی‌دیدید!

و بسیاری از سؤالات دیگر که از حوصله این مطلب خارج است. عدم پاسخگویی به سؤالات فوق خود دلیلی بر حقانیت مطالبه گری مردم شرق استان دارد.

آقای استاندار در واقع این تفاوت آرا در شرق و غرب و رأی کمتر دکتر روحانی در استان نوعی اعتراض به مدیریت سیاسی استان بود.

این آمار نشان‌دهنده این است که حداقل بخش اعظمی از رأی‌دهندگان استان از عملکرد مسؤولان سیاسی استان به‌ویژه در حوزه اقتصادی و اشتغال راضی نیستند.

ای‌کاش مسؤولان بیدار شوند و به‌جای متهم کردن دیگران و توهین به شعور انقلابی مردم، تمام همت خود را بر رفع مشکلات شرق استان بگمارند.

تحلیل‌گران سیاسی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری استان سمنان را این‌گونه تفسیر کرده‌اند که رئیس‌جمهور منتخب در استان زادگاه خود شکست خورد.

از طرفی هم نزدیک‌ترین رقیبش در استان خراسان رضوی رأی بالاتری آورد، این نشان می‌دهد مردم استان سمنان روحانی را به‌واسطه ناکارآمدی مدیران سیاسی آن استان قابل اعتماد ندانستند و این خسارت بزرگی برای دکتر روحانی است.

از این‌رو، باید دولت تدبیر و امید در انتخاب‌های خود با دقت نظر، عبرت بگیرد. حقیقت را بپذیرید که ناکارآمدی مسؤولان سیاسی استان باعث تنزل آرای فرزند برومند استان شده پس بهتر است با توهین به بلوغ و شعور مردم ولایت مدار شرق استان و دروغ‌گو خطاب کردن دیگران این‌گونه حاشیه امنی برای ابقای خود در استان نسازد.

روحانی در مراسم ضیافت افطار 13 خردادماه، با وزرا، معاونان، استانداران و رؤسای سازمان‌های دولتی گفت: باید راه و مسیری را که مردم در انتخابات نشان دادند، ادامه دهیم، مسؤولان هیچ فرصتی را برای خدمت به مردم از دست ندهند، باید راه امام را بیاموزیم و مسیر او را طی کنیم.

خوب است اشاره‌ای داشته باشیم به فرازی از توصیه‌های حکیمانه رهبر کبیر انقلاب که فرمودند: «همه‌کسانی که دست‌اندرکار هستند و امور مملکت را می‌گردانند، به هر جوری که هست، بفهمند که حکومت‌ها ... باید در خدمت ملت باشند ... به مردم حالی کنند که ما خدمتگزاریم... در عمل این‌طور باشد که مردم ببینند که این استانداری که آمده است... مشغول خدمت به مردم است... تمام این استاندارها بنا را بگذارند که کارهای خودشان را خوب انجام بدهند، در خدمت مردم باشند، حالی کنند به مردم که حکومت اسلامی، حکومت خدمت است پیغمبر اکرم خدمتگزار مردم بود».

بخش دیدگاه خبرگزاری فارس استان سمنان هیچ‌گونه دخل و تصرفی در یادداشت‌های وارده نداشته و انتشار این مطلب به معنای تأیید محتوای آن از سوی این خبرگزاری نیستنظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 27 خرداد 1396 01:28 ق.ظ

ف.ع
شنبه 27 خرداد 1396 03:21 ب.ظ
به نظر من لازمه که مردم شاهرود همگی جمع شیم جلوی استانداری و اعتراض کنیم. اونقد واستیم اونجا تا جوابمون رو بدن. من که هرچی زنگ زدم کسی جواب تلفن نداد. هرچی پیام دادم بازم کسی جواب نداد.
مسوولین و خبرنگاران و بالا دستی ها همه و همه باید متوجه شن که وضعیت شرق استان چقدر فاجعه است. مردم دارن از دست میرن اینا دارن دست دست میکنن. این حرف ها اگر فایده داشت تا الان باید به خودشون میومدن.
جوونا دارن از بیکاری رو به فساد میارن. به نظر من هر روز که از دست بره زندگی یه نفر ممکنه خراب شده باشه.
هر روز که از دست بره یه نفر ممکنه از شهر مهاجرت کنه. بهتر نیست بریم اعتراض کنیم به این روند؟ تا خودمون اعتراض نکنیم اونا کاری برامون نمیکنن.
پاسخ همایون یاقوتی : هرگونه اعتراضی اگر از کانال قانون باشه مناسب شما حس مطالبه گری دربین دوستان ونزدیکانتان تقویت کنید مردم مطالبه گر نمی گذارند مسئولین خموش باشند نظر دومتان طبق خواست خودتان نمایش داده نمی شود بهش فکر می کنم واگر کمکی از دستم برامد اطلاع می دم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.